5
2 חוות דעת
 
 
 
 
 
 
ד"ר שרי שטיימן
 
 
 
 
 
 
 

ד"ר שרי שטיימן מומחית מוסמכת לאורתודונטיה מטעם הדסה ירושלים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

טיפולי אורתודנטיה

 
צפיפות שיניים מוגדרת כאשר ישנה חפיפה בין השיניים, כלומר כשהן עולות אחת על השנייה. לרוב, הסיבה לכך נעוצה ברוחב קשת השיניים, שקטנה מרוחב השיניים. דרגת הצפיפות יכולה להיות קלה, בינונית או קשה, ויכולה להתרחש בלסת אחת או בשתיהן.

בכדי לפזר את השיניים באופן נכון, דרוש מקום, והמקום הזה מושג בכמה דרכים: עקירות שיניים קבועות, הורדה מינימלית של חומר שן באזורים הצדדיים של השן, הרחבת הקשת ודחיפת שיניים אחורה או קדימה. לעיתים מספיקה שיטה אחת, ולפעמים יש צורך בשילוב של כמה דרכים.

אחת השיטות המתקדמות ביותר ליצירת מקום על גבי הלסת הינה על ידי שימוש בסמכים בשיטת DAMON. סמכים אלו מאפשרים להימנע מעקירות שיניים.

במרבית המקרים ניתן להגיע לתוצאות אסתטיות מושלמות. המקרים הבאים מדגימים מקרי צפיפות שנפתרו באמצעים אורתודונטים בשימוש במכשירים שונים.
 
טיפולי אורתודנטיה
 
עקירת שיניים קבועות
במקרים שבהם ישנה צפיפות גדולה מאוד של שיניים ו/או בליטה גדולה שלהן, כלל הטיה אלכסונית שגורמת לליקוי אסתטי, יפנה האורתודונט את המתרפא/ה לעקירות שיניים קבועות. השיניים השכיחות ביותר שנעקרות לצרכים אורתודנטיים הן המלתעות (שיניים מס' 4 ו- 5) וכן לעיתים השיניים החותכות התחתונות. לעיתים יבחר האורתודונט בשיניים אחרות בהתאם למצבן הדנטלי ולצורכי הטיפול.

שיניים מרווחות
מרווחים בין השיניים יכולים לנבוע ממספר סיבות: שיניים קטנות בגודלן, פער בין גודל הלסת לגודל השיניים או הרגלים כגון דחיפת לשון או מציצת אצבע. גם דלקות חניכיים שגורמות לאובדן תמיכה של עצם יכולות להוביל לרווחים בשיניים.

סגירת המרווחים יכולה להיעשות באמצעות אורתודונטיה ולעיתים בשילוב עם אמצעים משקמים של הרחבת השיניים, כגון ציפוי שלהן.

הצרות קשת השיניים
הקשתות הצרות מתאפיינות לרוב במבנה מחודד של חך גבוה, בליטה של השיניים העליונות וצפיפות. מצב זה נובע בחלק גדול מהמקרים מנטייה גנטית ומהשפעה סביבתית הקשורה לרוב לבעיות נשימה (מצב זה אופייני מאוד לאנשים שנושמים מהפה). בעיות אף-אוזן-גרון כגון פוליפים או שקדים גורמת לליקוי הסגר. במקרים אלו יופנו המתרפאים לבדיקת רופא אא"ג לצורך מתן חוות דעתו ורק לאחר מכן ניתן לתכנן את הטיפול האורתודנטי באופן נכון.

הרחבת קשת/ות השיניים נעשית בכמה צורות:
ההרחבה יכולה להיות דנטלית, כאשר המשמעות היא הרחבה על ידי הזזת השיניים בלבד, או הרחבה סקלטלית, שמשמעותה הרחבת הקשת, כולל העצם התומכת בשיניים. הרחבה סקלטלית ניתן לבצע ללא התערבות ניתוחית כל עוד המתרפא נמצא בתקופת גדילה או זמן קצר לאחר סיומה.

בשיטת דיימון ניתן לקבל הרחבה מלאה של קשתות השיניים ללא כל מכשיר נוסף, פרט לסמכים
עצמם, וזאת עקב תיקון ספונטני של פעילות הלשון ושרירי הפנים. הרחבה זו מתרחשת בכל גיל.

יישור שיניים בולטות
אחת התופעות שממנה סובלים רוב המתרפאים ממוצא אירופאי היא בליטה של השיניים הקדמיות העליונות. לעיתים קרובות הבעיה נעוצה דווקא בלסת תחתונה קטנה, שגורמת לשיניים העליונות להיראות בולטות.

הטיפול במקרים אלה יכלול לרוב עצירת גדילה של לסת עליונה (במטופלים בהם עדיין צפויה גדילה), וכן הכנסת השיניים העליונות ו/או תזוזה קדימה של השיניים התחתונות. לעיתים בליטת השיניים כה גדולה שפתרונה כרוך בעקירת שיניים.

מנשך הפוך
ליקוי האופייני לילדים בעלי מבנה גנטי מולד של לסת צרה או בעיה התפתחותית הנובעת כתוצאה מתת התפתחות של הלסת העליונה עקב נשימת פה וחסימת דרכי הנשימה באף. תופעה זו אופיינית לילדים שסבלו או סובלים מדלקות בדרכי הנשימה לעיתים תכופות.

מנשך פתוח
מנשך פתוח נגרם לרוב כתוצאה משילוב של מספר גורמים בהם לסתות מוצרות, נשימת פה, דחיפת לשון ועמדה לקויה של שיניים. טיפול משולב בכל אלה יכול להביא לפתרון של בעיית המנשך הפתוח, אולם יש צורך לשמור על התוצאה למשך שנים רבות, שכן הנטייה לפתיחה מחדש של המנשך קיימת לאורך זמן.

שן כלואה
שיניים כלואות הן שיניים המאחרות לבקוע זמן רב מעל לגיל הממוצע לבקיעתן. הסיכויים לבקיעתם הטבעית של שיניים כלואות הינם נמוכים באופן כללי. שן כלואה מוגדרת כשן שאינה בוקעת לחלל הפה בעקבות סטייה במסלול בקיעתה, מנח לא תקין של הנבט או הפרעה מכנית במסלול הבקיעה.
 
יישור שיניים בולטות
 
הבקעת שיניים
הבקעות שיניים הן חלק בלתי נפרד מטיפול אורתודנטי במבוגרים. מטרתו היא להסדיר את קו החניכיים (כלפי מעלה ו/או כלפי מטה) והן לצורך משיכת חומר שן לצרכים שיקומיים. הבקעת השן יכולה להיעשות במספר דרכים, וזאת בהתאם למצב השיניים ולמטרת ההבקעה.

מחלות פריודונטליות (מחלות חניכיים)
טיפול במתרפאים מבוגרים כרוך לרוב בהתמודדות עם מחלה פריודונטלית בדרגה זו או אחרת.
קרוב ל- 96% מהמבוגרים מגלים סממני מחלה פריודונטלית. ישנם מקרים רבים שבהם יש צורך בטיפול משולב של אורתודונט, מומחה למחלות חניכיים ורופא משקם, כגון הבקעת שיניים, הכנה לביצוע שתלים דנטליים, שיפור מתאר העצם, שינוי קו החניכיים ועוד.

יישור בשילוב רופא משקם
לאחר שמסתיים תהליך של יישור שיניים, לעיתים קרובות יש צורך בהשלמת הטיפול על ידי רופא משקם שיבצע השלמה של שיניים שחוקות ושבורות, הלבנת שיניים, ציפויי חרסינה ועוד. במרפאתנו כל הטיפולים המשלימים מתבצעים על ידי ד"ר חיים שטיימן.

Invisalign
טיפול בשיטת Invisalign מתבססת על קשתיות שקופות, המורכבות על השיניים ומוחלפות אחת לשבועיים. המקום הדרוש לפיזור הצפיפות יושג במידת הצורך על ידי הורדה מינימלית של חומר שן באזורים האינטרפרוקסימליים (stripping). השיוף נעשה לצורך השגת מקום ליישור שיניים צפופות וכאשר לא מעוניינים לעקור שיניים. השיוף מתבצע באמצעות הכנסת מכשיר בין השיניים ושיוף מועט משכבת האמייל המכסה את השיניים. שיוף זה, כאשר הוא נעשה בצורה מבוקרת, אינו פוגע בשן ואינו גורם לרגישות לקור ולחום ואינו מוביל לעששת.

קשתיות שקופות
במקרים קלים ניתן לבצע טיפול בקשתיות שקופות, בדרך כלל 5 במספר. קשתיות אלו מיוצרות במעבדה בארץ או בהתאם לצורך במעבדה מיוחדת בחו"ל.