5
2 חוות דעת
 
 
 
 
 
 
ד"ר שרי שטיימן
 
 
 
 
 
 
 

ד"ר שרי שטיימן מומחית מוסמכת לאורתודונטיה מטעם הדסה ירושלים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מהי אורתודנטיה

 
מהי אורתודונטיה?
אורתודונטיה הינה תחום ברפואת שיניים העוסק במבנה השיניים והלסתות, שמשפיע גם על מבנה הפנים. טיפול אורתודנטי נתפס פעמים רבות כבעל חשיבות אסתטית, אך למעשה יש לו השלכות בריאותיות חשובות.

מיהו אורתודונט?
אורתודונט הוא מומחה ליישור שיניים ולסתות, שלמד במוסד אקדמי המוכר על ידי משרד הבריאות, עבר את בחינות ההתמחות והוא בעל תעודה ורישיון לעסוק ברפואת שיניים.

לא כל רופא שיניים הוא אורתודונט!
גם רופא שיניים שאינו מומחה רשאי לעסוק באורתודונטיה, אך אסור לו מבחינה חוקית לכנות את
עצמו אורתודונט או רופא ליישור שיניים.
 
מהי אורתודנטיה
 
כיצד נוצרת בעיה אורתודנטית?
בעיות אורתודנטיות נגרמות מסיבות שונות, חלקן מולדות וחלקן מתפתחות עם הזמן. הבעיות הגנטיות יכולות להיות אחת מאלו: בעיות בגדילת הלסתות, לסת תחתונה בולטת, מנשך עמוק,
מנשך קדמי פתוח, צפיפות שיניים או רווחים בין השיניים. כאמור, קיימות גם סיבות נרכשות, כגון
נשירה מוקדמת או מאוחרת של שיני חלב, מציצת אגודל או אצבע, דחיפת לשון, נשימה דרך הפה
איבוד שיניים קבועות, תאונות ואפילו תזונה לקויה.

בטרם תחילת הטיפול, יש לאבחן את הבעיה ולאתר את הסיבה שבגינה נוצרה הבעיה האורתודנטית. מטרת הטיפול האורתודנטי הינה ליצור לחץ עדין על השיניים ועל ידי כך להובילן אל מקומן הנכון. את המטרה הזו משיגים באמצעות קשת השיניים. המכשיר איתו מבצעים את הטיפול נבחר לפי סוג הבעיה ולפי מטרות הטיפול.

אף פעם לא מאוחר
הטיפול האורתודנטי מתאים גם למבוגרים. בשנים האחרונות הטיפול במבוגרים הפך להיות מקובל בארץ ובעולם, ומבוגרים רבים מנצלים את ההזדמנות לשפר את המצב הבריאותי והאסתטי של שיניהם. טכניקות חדשניות מאפשרות הופעה אסתטית ביותר לאחר הטיפול האורתודנטי, והן מתאימות לטיפול בכל הבעיות האורתודנטיות.